Ružomberské divadlo RosaThea uvedie európsku premiéru!
Jestvuje krajina menom víkend? Tvorba dramatika a básnika Jóanesa Nielsena sa vám predstaví už čoskoro. Po úspešnej inscenácii PUSH UP 1-3 nemeckého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga členovia Ružomberského divadla RosaThea siahli po diele severana.
„Zámerom divadla bolo už od jeho vzniku reflektovať aktuálne témy v dielach súčasných autorov, ktoré tlmočia a na scéne zrkadlia problémy nás samých. Pre túto sezónu sme vybrali severskú drámu, ktorá je typická svojim naturalizmom, živelnosťou, pochmúrnosťou, no i špecificky poetickým jazykom.“ uvádza režisérka a tento raz aj herečka divadla RosaThea Marianna Stančoková.

JKMV-header
Jóanes Nielsen je najvýznamnejším žijúcim faerským spisovateľom a zároveň jediným faerským dramatikom, ktorého tvorba dosiahla úspech v širšom okruhu geografického severu. V jeho tvorbe je citeľne prítomná otázka faerskej identity. Izolovanosť tejto ostrovnej krajiny v jeho diele často vystupuje ako originálna metafora osamotenosti neskoromoderného človeka. Nakoľko bola pripravovaná hra uvedená len na Faerských ostrovoch, pôjde nielen o jej premiéru v Ružomberskom divadle RosaThea, ale aj o jej premiéru v kontinentálnej Európe.


Príbeh hry nás zavedie do psychiatrickej liečebne, kde sa hlavná postava Jóhanna (Ivet Kloptová) snaží prekonať traumatický zážitok zo zranenia svoje dcéry. Trápi ju prízrak – Sedliak – faerský národný hrdina a básnik, ktorý narúša aj jej predtým harmonický vzťah s manželom Thomsenom (Jozef Mišák). Na oddelení sa stretáva s ďalšími pacientami Hervør, Tótou, Tóralvúrom a Diom (Alžbeta Jacková, Marianna Stančoková, Rastislav Málik, Juraj Matula), ktorí postupne odkrývajú príbehy vlastných neľahkých osudov. Napriek tomu nestrácajú odhodlanie napredovať a spoločne sa rozhodnú svojským spôsobom prekonať terapeutický stereotyp a nájsť uzdravenie. Mikrosvet liečebne možno chápať aj ako parodický obraz faerskej spoločnosti, ktorá má mnohé paralely aj so svetom okolo nás, našou slovenskou realitou. Hra končí symbolickým obrazom potopy sveta, v ktorej sa všetky animozity zmyjú?
„Vianočný darček od ružomberských divadelníkov si budete môcť „rozbaliť“ v sobotu 30. decembra o 19.00 v Kultúrnom dome v Likavke. Spolu s hercami, ktorých budete mať skoro na tele, nakoľko je inscenácia scénograficky riešená ako aréna, budete môcť preniknúť do sveta i tém, ktoré sú často tabuizované. Počet miest je obmedzený, preto odporúčame rezervovať si vstupenky vopred. Sme radi a vďační Kultúrnemu domu a Obci Likavka za to, že nám umožnili využiť ich priestory. Zároveň ďakujeme za priazeň všetkým našim podporovateľom a v neposlednom rade našim divákom. Všetkým prajeme pokojné vianočné sviatky. …nech hviezda, čo zjavila sa na nebi, je aj pre nás znamením, že láska prišla na svet!“ dopĺňa Marianna Stančoková.

NONSTOP Rádio vás srdečne pozýva na premiéru.

Sme NONSTOP Rádio
HRÁME DOBRÚ HUDBU
www.nonstopradio.sk