Vianočné sviatky sú veľmi príjemné, plné pohody, dobrej nálady a, samozrejme, dobrého jedla. Keďže človek je tvor konzumný, najmä na to dobré papanie sa všetci tešíme. Niektorí z nás sa dokonca pred Vianocami mučíme diétami, aby sme potom mohli hodovať a nemuseli hneď kupovať väčšiu konfekčnú veľkosť.Už tradične sa na Vianoce prekrmujeme výdatnými, ťažkými jedlami a sladkosťami, či už v podobe múčnikov, koláčov alebo čokoládiek. Má to však aj háčik. Keď si po celodennom pôste sadnete za plný stôl, kde je obvykle vyprážaná ryba a majonézový šalát okrem iného, môže sa vám váš organizmus „odvďačiť“ pálením záhy, únavou, tráviacimi ťažkosťami. A už sa potom asi nebudete cítiť tak sviatočne naladení.

Záchrana po vianočnom prejedení

Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free

Pálenie záhy

Je spôsobené spätným návratom kyslého obsahu žalúdka. Spúšťačom býva obvykle alkohol, najmä biele víno, káva, cigarety, tučné jedlo, sladké pečivo.
Pomoc: zabezpečte si domov lieky na neutralizovanie kyseliny soľnej obsiahnutej v žalúdočnej šťave – antacidá.

Hnačka

Aj toto ochorenie nás môže prepadnúť, najmä po konzácii majonézových jedál.

Pomoc: ak netrvá dlhšie ako dva dni, vystačíte si so živočíšnym uhlím a diétou – ruský čaj a sucháre. Nie je to síce vianočné menu, ale účinné. Nedodržanie diéty trvanie ochorenia predĺži. Pomôcť môžu aj antidiarhoiká, voľne dostupné v lekárňach. Vydenzifikujú črevá a spomalia príliš rýchlu peristaltiku – pohyb čriev.

Zápcha

Je to vlastne protiklad hnačky, ale tiež veľmi nepríjemný. Vyvoláva ju okrem nesprávnej stravy aj stres a nedostatok pohybu. Takže, ak po celodennom vianočnom strese a pobehovaní si zasadnete k plnému stolu, najete sa na prasknutie a potom iba tak posedávate a polihujete, máte šancu.

Pomoc: Ak ide o ojedinelý problém, teda ak so zápchou normálne problémy nemávate, zabezpečte si voľne dostupné preháňadlá, či už ako kvapky, tabletky alebo čaje na preháňanie. Držte sa informácii na príbalových letákov, inak môžete pri nesprávnom dávkovaní dostať kŕče alebo hnačku.
Ako prevencia zápchy je najlepšie jesť dostatok zeleniny a ovocia. Pomáhajú taktiež sušené slivky, hrušková šťava alebo čučoriedkový kompót. Keďže sú tieto potraviny obvykle aj súčasťou vianočných jedál, nemal by to byť problém.

Viac na: server.sk Server.sk Logo

Spustiť vysielanie:

www.nonstopradio.sk
WEB prehrávačSpustiť cez WinAmpSpustiť cez Windows MediaSpustiť cez RealPlayer