Ponúkame vám pár riadkov na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, našimi poslucháčmi a čitateľmi. Diaľnice meškajú, úradníci na úradoch majú čas, v nemocniciach nemá kto pracovať, šikovní ľudia odchádzajú radšej mimo Slovenska, učitelia pracujú ako robotníci a údajne je všade málo peňazí. 🙂 Napriek tomu, že cez eurofondy sa ich všade napumpuje slušná kôpka.

Hlava

  • Diaľnice

Nebolo to tak dávno ako mám politici sľubovali diaľnicu z východu na západ. Je úplne jedno či to sľubovala ľavicová, alebo pravicová vláda.  Termínov dokončenia diaľnice už bolo mnoho ale diaľnice sa záhadne na Slovensku nevedia dokončiť. Raz tomu bráni príroda a keď je už všetko v poriadku, tak sa do cesty postavia úradníci, ktorí vykonávajú svoju prácu na príkaz nadriadeného v rámci zákona. Mnoho odborníkov na úradoch má však politické tričká, čo je často na škodu veci.  Ak sa do problematiky pozriete hlbšie, zistíte, že diaľnice a cesty boli rozvrhnuté ešte za spoločného štátu s našimi západnými susedmi. Hromžia ľudia v regiónoch, turisti otáčajú hlavy do strán a v pozadí nám rastie už druhá generácia, ktorá počúva o sľuboch. V mnohom to ľudí núti uchyľovať sa k extrémnym riešeniam ako sú protestné akcie a posun k neštandardným krokom. Ľudia majú problém 10-20 rokov a nik ho nerieši, alebo riešenie odďaľuje. Čo majú teda ľudia robiť aby sa im uľavilo?  Rozhodnutie je vždy na občanoch.  Napríklad na piatok 20. októbra pripravujú aktivisti v Ružomberskom regióne, Združenie mesta a obcí dolného Liptova, ďalšiu blokádu ciest. Uskutoční sa v Likavke na priechode pre chodcov pri Hubertuse, v Stankovanoch/Rojkove na priechode pri lavičke a v Liptovskej Osade na priechode cez hlavnú cestu. Zhodne o 16:00. Organizátori k protestu, ktorý bude tretí v poradí,

uvádzajú: “Klame nás Národná diaľničná spoločnosť? Absurdné divadlo pokračuje! Znova sa musíme spojiť v proteste proti neschopnosti a nekompetentnosti opätovne rozbehnúť výstavbu diaľnice v Ružomberku. Tento krát sme sa rozhodli zablokovať premávku v našich Liptovských obciach, ktoré rovnako trpia tým, že nie je v Ružomberskom okrese dobudovaná diaľnica D1.”  Je len otázka času, kedy sa podobné akcie budú diať aj v iných častiach našej republiky.  Nečinnosť a nekompetentnosť,… 

  • Úradníci

To je ďalšia téma, ktorá mnoho ľudí hnevá a nejedná sa len o diaľnice. Prídete na úrad, na ktorom čakáte hodiny a keď už ste na rade v tom príde niekto, kto má prednosť. 🙁 🙂 Skúste čo i len niečo spomenúť na ochotu a ústretovosť a vaša požiadavka sa bude záhadne oddaľovať. Ak máte možnosť cestovať, alebo žiť v zahraničí, zistíte, že veľa vecí ide úplne jednoduchšie a rýchlejšie. Cez internet vybavíte množstvo vecí bez toho, aby ste museli ísť na poštu, alebo na úrad. Úrady sú prepojené a nemusíte s jedným potvrdením chodiť na 5 miest a všade čakať. U nás to žiaľ funguje tak, že dvere sú zavreté a zamestnanec úradu na vás pozerá, že čo po ňom chcete. A pritom ho platíte z vašich daní. Nuž čo,.. vedia, že inde to nevybavíte, tak sa tak aj správajú. Existuje však aj veľa ochotných úradníkov, ale pár ľudí tu zmenu nespraví. Šikovní ľudia so schopnosťami odchádzajú radšej do zahraničia, alebo súkromnej sféry, kde ich ďaleko lepšie ohodnotia.

  • Lekári

Už dlho sme nemali štrajk lekárov alebo sestier. V mnohých prípadoch pracujú v nemocniciach, kde sú obité zvlhnuté steny, v čakárňach sa tlačia ľudia v hroznom vzduchu, ktorí majú reálne problémy. Pracujú množstvo nadčasov, lebo jednoducho nemá kto … a pritom nezarobia, aj s nadčasmi, ani to čo v susednej krajine bez nadčasu.  Odborných sestier je nedostatok a podobne lekárov. Najlepší odchádzajú do iných krajín, kde sa môžu vzdelávať, robiť výskum a pracovať najlepšie ako môžu pre ľudí. Odchádzajú preč kvôli podmienkam, finančným, alebo kvôli lepšej atmosfére a perspektíve. Naši lekári aj sestry sú kúsok na západ žiadaní a ďaleko lepšie platení. Služby pre pacienta sú kvalitnejšie. Odborníci, ktorí u nás prevádzkujú súkromné nemocnice vedia v mnohých prípadoch zabezpečiť lepšie vybavenie ordinácie a aj platy svojich zamestnancov pri rovnakých príjmoch. Povolanie lekár, alebo sestra nie je v mnohých prípadoch povolanie, je to v dobrom zmysle slova “diagnóza” ktorá ľuďom pomáha vždy keď môže. A je dobre, že nás má ešte kto liečiť. Špičky v odboroch odchádzajú,… ako príklad uvediem Protónový terapeutický komplex v Ružomberku, ktorý mal liečiť onkologických pacientov. Projekt je v pláne od roku 2010 a do dnes stagnuje. U susedov v Prahe protónové centrum lieči pacientov od roku 2012.  Je na škodu nás všetkých, že na modernú liečbu musí dorásť nová generácia.  Naši lekári a personál majú obmedzené možnosti oproti svojim kolegom v zahraničí. O eurofondoch na vedu a výskum, ktoré sa nedostávajú tam kam patria nemá zmysel viac písať.

  • Učitelia

O tom kam smerujeme rozhodujú v mnohých prípadoch rodičia, naša chuť sa presadiť a robiť čo nás baví. Veľa ľudí však nič nebaví 🙂 teda aspoň sa tak tvária. : D To aké dannosti máme nám po rodičoch pomáhajú objaviť a rozvíjať práve učitelia. Ak v nás nájdu správne smerovanie, životom prechádzame ľahšie a robíme to v čom sme dobrí.  Dnes je však trend učiteľov, ktorí majú spoločnosť posúvať ďalej úplne iný. Pokiaľ chce začínajúci učiteľ slušne žiť, zobrať si hypotéku, alebo úver, založiť rodinu a pod. rozhodne sa pre inú voľbu. Radšej bude pracovať ako robotník za ďaleko atraktívnejší plat. Je málo odborníkov, ktorí vedia odovzdať svoje skúsenosti, zaujať žiakov a hlavne ich niečo naučiť, ale odchádzajú. Keď sa budete spolu rozprávať s bývalými spolužiakmi, určite sa zhodnete na tom, že učiteľov  čo vedia podať jednoducho informácie tak aby sme ich chápali raz a navždy je žalostne málo. Ak sa chceme posunúť ďalej mali by sme uvažovať ako ďalej. Ak niečo nechápeme už v začiatkoch, potom sa ostatné veci učia veľmi ťažko.

  • Peniaze

Stále sa sťažujeme, že peňazí je málo, nie je na cesty, na zdravotníctvo, školstvo, menšiny, kultúru, úradníkov a pritom z eurofondov kupujeme lavičky za prehnané ceny, čakáme pokiaľ je na ceste mega diera a až potom ju zaplátame, keď nás to stojí omnoho viac financií. V obchodoch kupujeme drahšie ako na západe, kde sa zarába viac … A takto by sme mohli písať ešte dlho.  Pri tom všetkom ako je málo peňazí, bohatí však bohatnú každý rok viac a viac.

Asi bude niekde chyba?

O tom ako sa budeme mať rozhodujeme sami, ale o tom ako sa budú mať budúce generácie rozhodujú politici. Ak vám toto nie je ľahostajné, začnite od seba a nespoliehajte sa na iných. Občania Liptova máte tú príležitosť už zajtra o 16:00 hod.

Tento článok nepropaguje žiadnu politickú stranu a názor si môžete spraviť sami.